Wyjaśnienie rzecznika MSZ dotyczące książki “Inferno of Choices”
W związku z zarzutami red. Gmyza opublikowanymi dzisiaj na łamach dziennika “Rzeczpospolita”, a dotyczącymi promowanej przez MSZ książki “Piekło wyborów”, publikujemy poniżej obszerne wyjaśnienie rzecznika resortu.
ak
Redaktor Cezary Gmyz w swoich tekstach pt. „Szabrownik opowie o Polsce” i „MSZ promuje książkę o polskim antysemityzmie” opublikowanych w „Rzeczpospolitej” z 7 sierpnia 2012 r. fałszywie przedstawia dystrybuowaną przez MSZ publikację „Inferno of Choices”, której dotyczą oba artykuły.
Wbrew twierdzeniom redaktora Gmyza książka zawiera artykuły uwypuklające pomoc niesioną Żydom przez Polaków – m.in. tekst Elżbiety Rączy pt. „Help Given by Poles to the Jewish Population of the Rzeszów Region In 1939-1945” czy Marcina Urynowicza pt. “Organised and Individual Help Provided by Poles to Jews Exterminated by the German Occupiers during WWII”, a także dokumenty jak np. odezwa Polskiego Państwa Podziemnego z „Biuletynu Informacyjnego” z 20 kwietnia 1944 r. (s. 107) mówiąca o tym, że „pomoc i udzielanie schronienia Żydom, którzy uciekli niemieckim prześladowcom, jest obowiązkiem każdego człowieka, chrześcijanina i Polaka”.
Co więcej, w książce wielokrotnie pojawiają się informacje o karaniu śmiercią Polaków, którzy udzielali schronienia i pomocy Żydom (np. s. 30-31, 80-81) czy skazywaniu przez Polskie Państwo Podziemne szabrowników i szmalcowników (stanowiących – co także jest wielokrotnie zaznaczone w książce – margines społeczeństwa) na śmierć (s. 50, 280-281).
Redaktor Gmyz pomija także to, że w publikacji znajdują się m.in. wielokrotnie powtarzane informacje o 280-300 tysiącach Polaków udzielających pomocy Żydom oraz 6 tysiącach naszych obywateli wyróżnionych tytułem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata (np. s. 296-303).
Najważniejszą częścią książki, docenioną przez światowych historyków i ekspertów, jest część dokumentacyjna (m.in. dokumenty Polskiego Państwa Podziemnego i Rządu na Uchodźstwie, opis życia w okupowanej Polsce autorstwa prof. Władysława Bartoszewskiego) – duża część z nich drukowana jest po angielsku po raz pierwszy.
Książka „Inferno of Choices” powstała w odpowiedzi na coraz większą liczbę publikacji jednostronnych, fałszujących prawdę o II wojnie światowej i rolę w niej Polski. „Inferno of Choices” jest poważną, wyważoną publikacją ekspercką, która w szybkim czasie stała się lektura obowiązkową dla historyków. Tylko dzięki takim działaniom edukacyjnym można wykorzeniać fałszywy obraz historii i walczyć np. z krzywdzącymi określeniami jak „polskie obozy”. Książka miała pozytywne i służące wizerunkowi Polski recenzje w mediach na całym świecie, nawet w tak odległych krajach jak Japonia („The Japan Times”: http://www.japantimes.co.jp/text/fl20120325rp.html) czy Australia (radio publiczne ABC: „książka pełna dokumentów, świadectw, obalająca wiele mitów m.in. ten, że Polacy kolaborowali z Niemcami przeciwko Żydom” – http://www.abc.net.au/radionational/programs/latenightlive/poland27s-jews/3915714).
Nieprawdziwe jest też kolejne stwierdzenie red. Gmyza, że „MSZ nigdy aż tak szeroko nie promował żadnej książki na temat Polaków i Holocaustu”. MSZ, niekiedy przeznaczając na to większe środki, promował m.in. kilka wydań książki „Difficult Questions In Polish-Jewish Dialogue”, zbiór polemik i dyskusji wokół ksiązki J. T. Grossa „Difficult Postwar Years. Polish Voices in Debate Over Jan T. Gross’s Book Fear”, „Matka Dzieci Holocaustu. Opowieść o Irenie Sendlerowej” (wydania angielskie, niemieckie, hebrajskie), „The Emissary. Story of Jan Karski” czy cykl broszur o polskich Sprawiedliwych. W przygotowaniu jest promocja książki „Polski Wallenberg. Historia Henryka Sławika”.
Nieuzasadnione jest twierdzenie red. Gmyza, że książka jest promowana, mimo że według „Uważam Rze” właściciel wydawnictwa „Rytm”, które wydało książkę, był oficerem SB. Tygodnik „Uważam Rze” swe zarzuty opublikował w czerwcu tego roku, MSZ pierwszą umowę na zakup „Inferno of Choices” zawarł w 2011 roku, umowę na dodruk – w marcu 2012, czyli długo przedtem, nim pojawiły się zarzuty pod adresem właściciela wydawnictwa. MSZ nie zaprzestanie promowania wartościowej pozycji z pozamerytorycznych względów.
Marcin Bosacki
Rzecznik Prasowy
źródło: msz.gov.pl