Wersja Polska English version

Trójkąt Weimarski w rodzinnym mieście Radosława Sikorskiego

Służbom prasowym i sztabowi kryzysowemu @PremierRP, rekomenduję wczesną pobudkę. @gazeta_wyborcza z tekstem @JHarlukowicz dostępna od 6.00 rano. Będzie więcej czasu na myślenie, jak się wyplątać z wstydliwych łgarstw.

Ważny i odważny głos. Dziękuję @Krzysztof_Madel https://t.co/lXrpxaJb3k

Dziękuję, @trzaskowski_ za wartką rozmowę o Polsce w Unii Europejskiej.

Czy to jest fejk, czy znowu jakiś psychoprawicowy dureń robi nam obciach w świecie?

Z Prezydentem @RafalBruski w Artego Arena. Emocje były duże, sukces Astorii też!

Na zaproszenie ministra Radosława Sikorskiego w Bydgoszczy gościli szefowie dyplomacji Francji i Niemiec. Rozmowy plenarne w ramach spotkania Trójkąta Weimarskiego oraz konferencja prasowa odbyły się w Urzędzie Miasta. Następnie gospodarze pokazali gościom uroki miasta spacerując m.in. po Wyspie Młyńskiej.

Radosław Sikorski, Guido Westerwelle i Alain Juppe rozmawiali o zbliżającym się przewodnictwie Polski w Radzie Unii Europejskiej, sytuacji na Białorusi oraz o umowie stowarzyszeniowej Ukrainy z UE i traktacie akcesyjnym Chorwacji. Uzgodnili stanowisko w sprawie Syrii, Maroka, Libii i Egiptu. Szefowie MSZ państw Trójkąta Weimarskiego poparli prezydenta USA Baracka Obamę, który opowiedział się za utworzeniem państwa palestyńskiego, opartego na granicach z 1967 roku.

– Popieramy odważny komunikat prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy dotyczący potrzeby pilnych działań na rzecz rozwiązania konfliktu bliskowschodniego – oświadczył minister Radosław Sikorski podczas wspólnej konferencji prasowej. O Trójkącie Weimarskim jako jednym z największych sukcesów wspólnej polityki polsko-niemieckiej mówił Guido Westerwelle, a Alain Juppe zapowiedział, że jego kraj będzie popierał Polskę podczas naszej prezydencji. – Cieszymy się, że minister Sikorski zaprosił nas do rodzinnych stron, bo dzięki niemu możemy poznać kolejne piękne polskie miasto – powiedział dziennikarzom Juppe.

Po konferencji prasowej ministrowie SZ Francji i Niemiec zostali zaproszeni na lunch do posiadłości państwa Sikorskich w Chobielinie, w którym uczestniczył także Lurie Leancă, wicepremier, minister spraw zagranicznych i integracji europejskiej Mołdawii. Szefowie dyplomacji rozmawiali m.in. o aktualnej sytuacji w tym kraju oraz perspektywach współpracy Mołdawii z Unią Europejską.

AK