Sprawozdanie poselskie
Wrzesień, 2011 rok
Szanowni Państwo!
Dzięki Państwa zaufaniu reprezentowałem nasz region oraz kraj jako poseł i minister spraw zagranicznych. Mimo, iż sprawowanie urzędu szefa MSZ wymaga bezgranicznego poświęcenia czasu, nigdy nie zapomniałem, skąd pochodzę. Staram się być ambasadorem naszego regionu.
Już w 2008 roku gościliśmy w Bydgoszczy Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec Franka Waltera Steinmeiera. Podczas tej wizyty przeprowadziliśmy rozmowy dotyczące, między innymi, traktatu lizbońskiego, unijnego budżetu i wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika historii.
Na moje zaproszenie w 2009 roku do naszego regionu przybyli ks. kardynał Stanisław Dziwisz, minister spraw zagranicznych Irlandii Michael Martin, a w 2010 roku Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz szef MSZ Szwecji Carl Bildt. Wizyty te odbiły się szerokim echem w kraju i za granicą, stanowiło to doskonałą promocję regionu.
Bydgoszcz w 2011 roku została gospodarzem dwóch wydarzeń związanych z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej, czyli półrocznym przewodnictwem w Radzie UE.
W maju br. odbył się szczyt szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego – spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. W debacie uczestniczył również szef MSZ Republiki Mołdawii. To właśnie wtedy w Bydgoszczy przedstawiłem priorytety polskiej prezydencji w UE.
Przez ostatnie cztery lata rozwinęła się sieć konsulatów honorowych w Bydgoszczy. Na początku kadencji istniała u nas jedynie placówka niemiecka. Od tego czasu powstały konsulaty honorowe Belgii, Czech i Ukrainy. W październiku otwieramy placówkę dyplomatyczną Chorwacji. Działalność konsulatów honorowych podnosi prestiż miasta i regionu ułatwiając rozwijanie współpracy międzynarodowej o charakterze turystycznym, społecznym i gospodarczym.
Bydgoszcz wojskowością stoi. Należy czynić wszystko, by nasze miasto pozostawało nadal jednym z najważniejszych punktów na militarnej mapie Polski. Gdy byłem szefem MON, powstał u nas Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Siedziba tej instytucji, pomimo wcześniejszego ryzyka jej przeniesienia, nadal znajduje się w naszym mieście. Z Bydgoszczy inspektorat dowodzi około jedną trzecią polskich żołnierzy.
Jako szef MSZ wspierałem współpracę pomiędzy bydgoskimi Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr II a inwestorami zagranicznymi. Najpierw powstało biuro offsetowe Lockheed Martin, a w tym roku zawarta została strategiczna umowa pomiędzy WZL II a amerykańskim koncernem. Dzięki temu porozumieniu będziemy serwisować polskie F-16.
Skutecznie walczyliśmy o utworzenie w Bydgoszczy siedziby Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP oraz Batalionu Łączności NATO. Wspierałem rozwój JFTC NATO, jedynej instytucji Sojuszu w naszym kraju.
Moja współpraca z samorządem miejskim zaowocowała włączeniem w 2009 roku Bydgoskiego Parku Przemysłowego do Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej. PSE przyciąga inwestorów m.in. ze względu na ulgi podatkowe.
Popierałem nasze miasto podczas konsultacji z prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W efekcie udało się zawrzeć korzystną umowę. W ten sposób dołączyliśmy do elitarnego grona polskich miast pozyskujących nowych inwestorów.
Wspierałem utworzenie w Bydgoszczy jedynego w kraju Ośrodka Badań i Dokumentacji Polskich Służb Konsularnych przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Ściśle współpracuję zarówno z Ośrodkiem, jak i z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stało się głównym darczyńcą eksponatów i kolekcji dla muzeum.
Patronuję również odbudowie bożnicy w Fordonie. Fundacja Yakiza od czterech lat ratuje XIX-wieczny budynek świątyni. Z roku na rok remontowane są kolejne elementy budowli.
Szanowni Państwo, mam świadomość, że nie wszystkie plany udało się zrealizować, niemniej jednak staram się Państwa skutecznie reprezentować.
Dziękuję za zaufanie,