Radosław Sikorski zaprezentował dziś Program Platformy Obywatelskiej na drugą kadencję
Koleżanki i Koledzy,
Staję przed Państwem, aby przedstawić program Platformy Obywatelskiej na drugą kadencję rządu Donalda Tuska. Czuję brzemię odpowiedzialności za dokument partii, która współrządzi, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W naszym programie nie ma miejsca na niewykonalne obietnice, publicystyczną zapalczywość czy zwykle kłamstwa. Jako ludzie odpowiedzialni, za siebie i za Polskę, składamy wyborcom ofertę, która przeszła przez analizę wykonalności.
Dlatego nasz program różni się od programów naszej konkurencji. Jeśli lubicie thrillery polityczne, to zachęcam to do lektury pasjonującą narracji PiS o “czarnych nieformalnych sieciach”, “zlumpionych elitach”, “autodegradacji”, “służalczych mediach” i “klientyzmie”. Tylko nie radzę czytać przed snem.
SLD podszedł do obywateli bardziej poważnie, przy okazji serwując nam jednak wiele obietnic, których realizacja zrujnowałaby budżet.
Nasze założenie było inne – zamiast straszyć czy obiecywać gruszki na wierzbie, chcemy w nieprzegadany sposób powiedzieć Państwu, co udało nam się zrobić i jakie są nasze plany na przyszłość.
Niektóre tezy słyszeliście z ust Donalda Tuska na naszej wiosennej konwencji; filary programowe przedstawiłem w Sopocie. Propozycje skonsultowaliśmy z ministrami, grupami posłów, ekspertami. Program wynika z tego, co już robimy.
Ostateczny tekst jest efektem pracy mocnego zespołu. Chciałbym podziękować patronowi tej pracy, Premierowi Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, ale także Rafałowi Grupińskiemu, ministrom Jackowi Rostowskiemu, Michałowi Boniemu, Barbarze Kudryckiej, Krzysztofowi Kwiatkowskiemu i Adamowi Jasserowi oraz – w szczególności – szefowi Instytutu Obywatelskiego Jarosławowi Makowskiemu.
To wy jesteście autorami tego kontraktu dla Polski.
Proponujemy w nim cztery obszary inteligentnego rozwoju.
Po pierwsze, chcemy postawić na innowacyjność i kapitał społeczny. Przyszłość naszych dzieci, troska o nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla młodych i wzmocnienie polskiej nauki, kreatywności i innowacyjności to najważniejsze wyzwania rozwojowe, jakie stoją przed nami w tej dekadzie. Dlatego do 2015 roku wprowadzimy e-podręczniki w szkołach , szerokopasmowy Internet w całej Polsce i stypendia naukowe dla studentów od pierwszego roku studiów.
Nasz drugi priorytet to rodzina i bezpieczeństwo. Zwiększymy ulgę prorodzinną na trzecie i kolejne dziecko. Musimy też zapewnić bezpieczeństwo przyszłych emerytów. Dlatego środki, które pozyskamy z eksploatacji złóż gazu łupkowego przeznaczymy na fundusz pokoleniowy na przyszłe emerytury.
Trzecim zobowiązaniem wobec wyborców jest obszar: wolny obywatel i efektywne państwo. Przyspieszymy upraszczanie prawa i budowy e-administracji. Nie zadowolimy się ograniczeniem stosowania NIP czy – jak proponuje Jarosław Kaczyński – uproszczeniem formularza PIT. My go po prostu zniesiemy!
Damy Polakom prawo wyboru komu przekazać swoją składkę zdrowotną, co stworzy konkurencję dla NFZ.
W dobie kryzysu zadłużonej Europy i Stanów Zjednoczonych jednym z najważniejszych wyzwań jest zapewnienie stabilności polskiej gospodarce i polskim finansom.
Dlatego zrównoważymy finanse publiczne do 2015 roku i zmniejszymy relację długu do PKB do 48 proc. a docelowo, w 2018 roku, do 40%. Rozważamy również powrót do niższej stawki VAT (22%).
Pozwólcie Państwo, że zakończę mówiąc o sferze mi najbliższej, o polityce zagranicznej. Cztery lata rządów Platformy Obywatelskiej to wzmocnienie polskiej pozycji na świecie, przede wszystkim w Unii Europejskiej. Gdy ujawniane są tajne depesze z opiniami możnych tego świata o naszej polityce my nie tylko nie musimy się rumienić, ale odwrotnie, obywatele uzyskują upewnienie, że polski rząd i polska dyplomacja, energicznie i konsekwentnie broni interesu narodowego. Bo nie wystarczy o nim mówić. Wtedy, gdy koniunktura międzynarodowa nadal nam sprzyja, racja stanu nie wymaga wojenek z sąsiadami, lecz umiejętnego wpisywanie naszego interesu w szerszy interes europejski. I konsekwentnego budowania podwalin potęgi Polski.
Jesteśmy dojrzali, pragmatyczni i – dzięki temu – skuteczni. Tylko my mamy naszych ludzi w najważniejszych europejskich gremiach decyzyjnych. Europejską Służbą Działań Zewnętrznych współrządzi nasz dyplomata, Maciej Popowski. W negocjacjach o następny wieloletni budżet unijny, który jest kluczem do szans rozwojowych Polski, mamy nieocenionych sojuszników – przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Jerzego Buzka oraz komisarza odpowiedzialnego w UE za budżet Janusza Lewandowskiego. Jeśli wygramy, uzyskamy z Unii ponad 300 miliardów złotych na dokończenie budowy nowoczesnej Polski.
Panie Przewodniczący, Moi Drodzy,
przedstawiamy Polakom ambitny, ale uczciwy program i prosimy: dajcie nam szansę jeszcze raz!
Radosław Sikorski