Wersja Polska English version

Prezent ministra Sikorskiego dla bydgoskiego Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

#PartnerstwoWschodnie to zwiększone możliwości współpracy gospodarczej między 🇦🇲, 🇦🇿, 🇧🇾, 🇬🇪, 🇲🇩, 🇺🇦 a 🇪🇺. #EaP

👇 Zobacz, jak wiele dokonaliśmy! #EaP10 #StrongerTogether

@EastPartnership @PLinGEORGIA @PLinMoldova @PLinUkraine

Czy środowisko PiS może być wiarygodne w kwestii walki z pedofilią w Kościele, skoro wykorzystują Kościół do uprawiania polityki⁉️
Materiały wyborcze ich kandydatów bardzo często wiszą na płotach i murach kościołów.

#WielkiWybór

ZAWODOWCY #056 – Radek Sikorski – To nie jest podcast o polityce. https://t.co/KgPud6ZuIj

"Dzieci były szczęśliwe, zadowolone..."
Jak taki człowiek może być przewodniczącym komisji sprawiedliwości w Sejmie???
Jak taki człowiek i jego formacja mają badać afery pedofilskie???
#Piotrowicz

Na 10tej rocznicy Partnerstwa Wschodniego.

W poniedziałkowe popołudnie, 19 maja br. minister Radosław Sikorski wziął udział w uroczystym przekazaniu „kabiny ciszy” do Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy. Unikalny eksponat za sprawą szefa dyplomacji i posła ziemi bydgoskiej Radosława Sikorskiego został sprowadzony do muzeum z likwidowanego konsulatu w Kolonii, gdzie wcześniej mieściła się ambasada PRL.

„Kabina ciszy” służyła do przeprowadzania rozmów poufnych i tajnych, wyposażona była w 49 głośników zagłuszających wszelkie urządzenia rejestrujące. Kabina do rozmów specjalnych waży dwie tony, zbudowana jest z przezroczystej pleksi, ściany mają po dwa centymetry grubości, a wymiary kabiny to 4,70 x 3,85 x 2,40 m.

– „Aby wyeliminować możliwość podsłuchu, do kabiny wchodziło się bez butów i marynarki. Dzisiejsi dyplomaci nie wiedzą, jak mają dobrze, bo obecnie w kabinach ciszy – a mamy takie – nie ma potrzeby zdejmowania butów ani marynarki. Trzeba tylko oddać telefon komórkowy” – tłumaczył Radosław Sikorski.

Warto zaznaczyć, że jest to jedyne takie urządzenie w Polsce znajdujące się w rękach cywilnych.

Minister przekazał także do muzeum polskie godło z konsulatu francuskiego w Lille oraz zbiór polskich paszportówod lat 20. zeszłego wieku do końca PRL.

– „Cieszę się, że muzeum się rozwija. Jestem z nim od 15 lat, uczestniczyłem w otwarciu muzeum i dalej będę je wspierał” – mówił minister Sikorski przed uroczystym przecięciem wstęgi.

Minister Radosław Sikorski, który sprawuje patronat nad muzeum, został także pierwszym honorowym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Dyplomacji i Dziejów Migracji „Pro Diplomatio”, które działa przy muzeum. Dyrektor muzeum prof. Adam Sudoł wręczył ministrowi Sikorskiemu akt nadania tytułu, natomiast rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Janusz Ostoja-Zagórski podziękowania za eksponat i dotychczasowe wsparcie.

Muzeum stanowi samodzielną placówkę badawczą przy Instytucie Historii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, jako jedyna placówka w Polsce i na świecie zajmuje się gromadzeniem oraz udostępnieniem zbiorów dotyczących polskiej służby zagranicznej oraz historii uchodźstwa polskiego po 1918 roku.

Więcej: Kabina ciszy – wyjątkowy prezent od ministra Sikorskiego, Ona skrywa największe tajemnice dyplomatów i szpiegów, Szef MSZ Radosław Sikorski przekazał muzeum dyplomacji “kabinę ciszy”, Radosław Sikorski przekazał Muzeum Dyplomacji “kabinę ciszy”. Przez lata chroniła polskie tajemnice przed szpiegami, Co nas cieszy, a co zmienić po 10 latach w UE?, PRL-owska “kabina ciszy” trafiła do muzeum

ab