Pistolet Maszynowy MORS w Bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych

“Mors” to nazwa przedwojennego polskiego pistoletu maszynowego. Dzięki staraniom Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony Narodowej jeden z egzemplarzy, oznaczony numerem fabrycznym 13, trafił do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Odnaleziony na Węgrzech “Mors” jest drugim egzemplarzem w Polsce z trzech zachowanych na świecie.
Jego uroczyste przekazanie odbyło się 26 czerwca br. w Budapeszcie. Dyrektor węgierskiego Muzeum i Instytutu Historii Wojskowej pułkownik Vilmos Kovács wręczył ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu wspomniany wyżej egzemplarz. Natomiast 27 czerwca br. , w imieniu ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, podsekretarz stanu w MSZ Bogusław Winid przekazał oficjalnie pistolet maszynowy dyrektorowi Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy dr Mirosławowi Giętkowskiemu.
-“Chcemy bardzo podziękować ministrowi spraw zagranicznych Radosławowi Sikorskiemu za jego starania, żeby tę unikatową broń można było obejrzeć w Bydgoszczy” – mówił dyrektor muzeum podczas prezentacji eksponatu.
“Mors” znajdzie się w ekspozycji obok innej unikalnej broni z czasów II RP – polskiego karabinu przeciwpancernego Ur, który został pozyskany przez MSZ z Norwegii i przekazany do bydgoskiego muzeum przez ministra Sikorskiego w 2012 roku.
Pistolet maszynowy “Mors” został opracowany w latach 1936-1938 przez Piotra Wilniewczyca i Jana Skrzypińskiego. Broń była przeznaczona dla niektórych oddziałów piechoty, a także załóg wozów bojowych. Produkcję rozpoczęto w marcu 1939 roku. Do września 1939 roku Fabryka Karabinów w Warszawie wyprodukowała jedynie partię doświadczalną w liczbie 52 egzemplarzy.
AB