“Bene Merito” dla 100letniego nestora Polonii Amerykańskiej
Radosław Sikorski wręczył we wtorek, 13 września br., odznakę honorową “Bene Merito” nestorowi Polonii Amerykańskiej Władysławowi Zachariasiewiczowi. Jest on ostatnim żyjącym członkiem Światowego Związku Polaków z Zagranicy “Światpol”. Władysław Zachariasiewicz, który w listopadzie kończy 100 lat, odznakę “Bene Merito” otrzymał w uznaniu jego związków ze służbą dyplomatyczną II RP oraz za stałą współpracę z Ambasadą RP w Waszyngtonie. Jego wieloletnia działalność przyczyniła się do aktywizacji życia polonijnego oraz zwiększenia obecności Polonii w życiu politycznym Stanów Zjednoczonych.
Władysław Zachariasiewicz urodził się 7 listopada 1911 r. w Krakowie. Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie był m.in. Prezesem Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej oraz Akademickiego Związku Zbliżenia Międzynarodowego “LIGA”. Współpracował ściśle z Wydziałem Polaków z Zagranicy znajdującym się w strukturze Departamentu Konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
W październiku 1939 r. został aresztowany przez Sowietów przy próbie przekroczenia granicy rumuńskiej. Więziony i skazany na 10 lat łagrów w okręgu archangielskim. Po amnestii mianowany delegatem Ambasady RP w Kujbyszewie na Kazachstan. W przeddzień wyjazdu został jednak aresztowany i oskarżony o szpiegostwo. Po interwencji Ambasady RP został zwolniony z aresztu i wydalony z ZSRR. Władysław Zachariasiewicz następnie przydzielony został do działającej Placówki Łączności z Krajem przy Konsulacie Generalnym RP w Konstantynopolu. W Londynie pracował w strukturach Rządu RP na Uchodźstwie, jako Delegat Rządu RP do opieki nad uchodźcami we Włoszech. Był też odpowiedzialny w Londynie za sprawy uchodźców przy premierze gen. Borze – Komorowskim.
W 1948 r. Władysław Zachariasiewicz wyemigrował do USA, gdzie podjął pracę jako Dyrektor Wykonawczy Polsko-Amerykańskiego Komitetu Imigracyjnego i Pomocowego w Nowym Jorku. W ciągu 10 lat działalności Komitetu, umożliwił emigrację do USA około 30 tysiącom uchodźców politycznych, żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych i byłym więźniom obozów koncentracyjnych. Był m.in. wiceprezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej w Nowym Jorku, członkiem zarządu dziennika “Nowy Świat”, współorganizatorem i prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Kulturalnego, członkiem krajowej Rady Klubów oraz członkiem Polskiego Instytutu Naukowego.
Władysław Zachariasiewicz koordynował zbiórkę środków na rzecz ufundowania domu Jana Pawła II w Rzymie. Po utworzeniu fundacji Jana Pawła II, Papież mianował go członkiem jej władz. Władysław Zachariasiewicz jest autorem książki “Etos niepodległościowy Polonii amerykańskiej”, stanowiącej kompendium wiedzy o organizacjach polonijnych w Ameryce.
Władysław Zachariasiewicz jest również członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP oraz członkiem Społecznej Rady przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Został odznaczony Komandorią z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi.
AK