Wersja Polska English version

15-lecie bydgoskiego Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Jednak. Jeszcze trochę i okaże się, że było inicjatywą Prezesa.

W samolotach LOTu faktycznie zniknęły imperialistyczne PrincePolo a zawitały patriotyczne Grześki. Oby tylko PKW nie przyczepiła się do ewidentnej promocji lidera @KoalicjaEuropejska w szczycie kampanii wyborczej.

Do @KEuropejska dołączyło 7 nowych społecznych ugrupowań https://t.co/HJC6Rznnht.: @inicjatywaPL, @Kom_Obr_Dem, @Unia_Euro_Dem, #WolneSądy.

Witamy na pokładzie #KoalicjaEuropejska! ✌️🇵🇱🇪🇺

#WielkiWybór #PolskawEuropie

The #EasternPartnership= first & foremost about #people! Watch young #people from the🇪🇺#EU & our Eastern partner countries🇦🇲🇦🇿🇧🇾🇬🇪🇲🇩🇺🇦 celebrate the 10th anniversary of our strong partnership in the video👇& find out more about why & how we mark #EaP10👉 https://t.co/Mc3zeoTh0Y

Deep thank you to @sikorskiradek and @carlbildt for establishing #EaP!

Three key achievements from President @poroshenko
- decentralisation
- resilience: church, language, army
- anticorruption

We strongly believe in #EasternPartnership!

30 czerwca br. Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego w Bydgoszczy, jedyna taka instytucja w kraju i na świecie, obchodziła Jubileusz 15-lecia.

Radosław Sikorski, szef dyplomacji i poseł ziemi bydgoskiej, jest związany z muzeum od początku jego istnienia.

„Tak, jak dotychczas będę wspierał działalność tej jedynej w swoim rodzaju placówki, która tak dobrze służy dyplomacji i naszym rodakom w kraju i za granicą” – zadeklarował Radosław Sikorski.

Muzeum powstało dzięki Wandzie Poznańskiej, która w ostatnich latach życia upodobała sobie Bydgoszcz i postanowiła przekazać cały dorobek życia ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej, poprzedniczce Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Obecnie muzeum to znana i ceniona placówka zajmująca się gromadzeniem oraz udostępnianiem zbiorów dotyczących polskiej służby zagranicznej i historii uchodźstwa polskiego po 1918 roku. Co ważne, wszystkie artefakty są udostępniane szerokiej publiczności i służą jako materiał naukowy i edukacyjny.

Gest Pani Poznańskiej zainspirował Polaków mieszkających w różnych częściach świata, którzy od 15 lat przekazują do muzeum cenne pamiątki, stanowiące niezwykle interesujący obraz Polonii oraz jej patriotycznej i organizacyjnej działalności.

Duży wkład w funkcjonowanie placówki ma również polska dyplomacja. Już profesor Bronisław Geremek jako Minister Spraw Zagranicznych objął muzeum honorowym patronatem i wydał odpowiednią instrukcję ambasadorom i konsulom RP. To spowodowało napływ dokumentów i eksponatów ilustrujących dzieje polskiej służby zagranicznej. Dziś Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest głównym darczyńcą eksponatów.

Minister Sikorski regularnie przekazuje do muzeum upominki otrzymane od zagranicznych partnerów, które posłużyły do przygotowania wystawy „Upominki w świecie dyplomacji”. Minister pełni zaszczytną funkcję Honorowego Kustosza, a podczas uroczystości jubileuszowej w podziękowaniu za zasługi dla muzeum został wyróżniony pucharem.

Twórcą i dyrektorem muzeum jest prof. dr hab. Adam Sudoł.

Piętnastolecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa ma 15 lat

15-lecie Muzeum Dyplomacji i Uchodźctwa Polskiego UKW

Jubileusz Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego

Dąb Wandy Poznańskiej. Od niej zaczęła się historia muzeum

Dąb poświęcony Wandzie Poznańskiej

Jubileusz: 15-lecie Muzeum Dyplomacji za nami

ab