“Wartości, które pomogły Polsce osiągnąć sukces, mogą teraz przynieść sukces Ukrainie, a także i Rosji”
Marszałek Sejmu Radosław Sikorski wygłosił wczoraj na Harvardzie wykład zatytułowany: “What can we do to help Ukraine follow Poland’s example?”. Były minister spraw zagranicznych przyjechał do Bostonu na zaproszenie tej najstarszej amerykańskiej uczelni.
Marszałek mówił m.in. o podobieństwach i różnicach historycznych losów oraz wyborów Polski i Ukrainy. Odnosząc się do sposobu wyjścia z obecnego kryzysu ukraińskiego, marszałek Sikorski opowiedział się za powrotem „do zasad, które George Marshall sformułował właśnie tutaj, na Harvardzie”. Przypomniał, że oba kraje – decyzją Stalina – nie mogły uczestniczyć w uruchomionym w 1947 r. przez amerykańskiego sekretarza stanu George’a Marshalla programie odbudowy gospodarczej Europy Zachodniej po II wojnie światowej. – “Tutaj, na Harvardzie, składamy dzisiaj hołd pamięci i przywództwu George’a Marshalla” – podkreślał.
– “Praca zespołowa. Współpraca. Powrót Rosji do Świata Zasad – wymieniał marszałek Sikorski. W jego ocenie spełnienie tych warunków mogłoby doprowadzić do zniesienia sankcji wobec Rosji”. – “Wszystkie skargi Rosji dotyczące Ukrainy czy innych miejsc można rozsądnie i sprawiedliwie rozstrzygnąć za pośrednictwem ONZ, OBWE lub Rady Europy czy innego forum stworzonego właśnie w celu radzenia sobie z takimi problemami “- przekonywał marszałek Sejmu. Zauważył jednocześnie, że to sama Moskwa zwróciła się o przystąpienie do tych organizacji międzynarodowych i zobowiązała się do przestrzegania ich zasad.
– “Tutaj, na Harvardzie, musimy dziś jasno powiedzieć, o co toczy się gra na Ukrainie” – zaznaczył marszałek Sikorski. – “Alternatywą dla normalnego i pokojowego rozpracowania tych kwestii w duchu udanego partnerstwa jest nowa linia podziału na kontynencie europejskim. Może nie będzie z żelaza, ale będzie wystarczająco namacalna” – tłumaczył. Jak mówił, po jednej stronie są „państwa i ludzie, którzy mają wolność wyboru swojego demokratycznego przeznaczenia”, a po drugiej – „państwa upadającej Strefy Mroku. Skazanego na porażkę, nieszczęśliwego i niestabilnego obszaru poza Światem Zasad”.
Źródło: Harvard Center for European Studies.
Więcej: Polityka
ak