Wersja Polska English version

Uroczyste obchody Bydgoskiego Marca 1981

I że kodeks karny mówi co innego. Kiedy do diaska zacznie on być egzekwowany, niezależnie od wykonywanego zawodu?!

Podczas konwencji @KEuropejska w Warszawie opowiedziałem o Panu Przemku, który kiedyś mnie popierał, ale nie może mi wybaczyć kandydowania na jednej liście z Cimoszewiczem. Dziś jego krewni powiedzieli, że w głosach ich rodziny dostanę 27:1. Serdecznie dziękuję!

Brytyjska młodzież przeciw nacjonalistom.

Stanisław Piotrowicz, komunistyczny prokurator, ma prowadzić prace nad ustawą zaostrzającą przepisy dotyczące pedofilii?
Człowiek, który bronił swoimi wypowiedziami księdza z Tylawy skazanego za pedofilię⁉️

Jak można bronić pedofilów⁉️
@Gasiuk_Pihowicz
#TylkoNieMówNikomu

Zmienianie prawa pod wpływem oburzenia rzadko prowadzi do dobrych regulacji. Zacznijmy od tego aby @PolskaPolicja zaczęła chronić polskie dzieci niezależnie od wykonywanego przez przestępcę zawodu. https://t.co/lNKfPbJLTd

W tym roku wydarzenia sprzed 32 lat upamiętniono w Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy.

W dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy pobito działaczy NSZZ Solidarność podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej. Siłą wyprowadzono delegatów Solidarności, była to brutalna odpowiedź na żądania praw związkowych dla rolników indywidualnych.

W filharmonii, na widowni, prócz uczestników tamtych wydarzeń zasiedli przedstawiciele władz województwa kujawsko-pomorskiego i miasta Bydgoszczy, Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, Senator Jan Rulewski, Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Ciechanowski oraz Minister Spraw Zagranicznych i poseł ziemi bydgoskiej Radosław Sikorski, który w 1981 roku był uczniem I LO w Bydgoszczy i tak, dla radia PiK, wspominał tamte wydarzenia:

„Mam do dzisiaj listę członków uczniowskiego komitetu strajkowego. To było dla naszego pokolenia formacyjne doświadczenie. Bydgoski Marzec był punktem zwrotnym w pokojowej rewolucji Solidarności. Niestety władza się umocniła i od tego czasu zaczęła przygotowania do stanu wojennego”.

Uroczysta gala była także okazją do odznaczenia osób szczególnie zasłużonych w walce o wolną Polskę. Wyróżniono 21 osób odznaczeniami państwowymi, Pro Patria oraz wojewódzkimi w postaci medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranienis.

Podczas uroczystości zaprezentowano wydawnictwo pt. „Kryzys Bydgoski 1981”, widowisko multimedialne „39/89 Zrozumieć Polskę” Łukasza L.U.C. Rostkowskiego oraz wystawę przygotowaną przez IPN oddział w Bydgoszczy pt. „O wieś wolną, niezależną, samorządną … Bydgoski Marzec ’81 i rejestracja >Solidarności< Rolniczej”. AB [nggallery id=90]