Wersja Polska English version

“Ukraina jest ważna dla przyszłości Europy” – wywiad Radosława Sikorskiego dla norweskiego tygodnika ” Morgenbladet”

Hakerzy byli w stanie zdalnie zainstalować oprogramowanie szpiegujące poprzez lukę w aplikacji WhatsApp

Atak następował przy użyciu funkcji wywołania urządzenia, próbie nawiązania poł głosowego

Atak najprawdopodobniej opracowany przez izraelską NSO Group https://t.co/VeI3jB3TE2

Udało mu się pochwalić Partnerstwo Wschodnie ale nie zaprzańców, którzy je ustanowili.

Bez wódki nie zrozumiesz. https://t.co/5rnC6utf2y

3 MUSIMY OBRONIĆ POLSKĘ,naszą WIARĘ,POLSKI KOŚCIÓŁ !
Polska ma pozostać Polską,a my POLAKAMI ?
Musimy obronić nasze wartości,tradycje,polskość i Kościół -tak bardzo dziś atakowany przez opozycję
Te wartości są dziś przez opozycję ZAGROŻONE !
#NowaPiątkaPiS #PolskaSercemEuropy

#RozmowaPiaseckiego | Ksiądz Jacek Prusak o filmie #TylkoNieMówNikomu: Jeśli się udowodni winy biskupom, o które się ich posądza, powinni się oni oddać do dyspozycji Papieża.

TERAZ w @tvn24 i https://t.co/c5tLXFdI0h >>>
https://t.co/03SezuYQ2V

„Jeżeli Ukraińcy zdołają zbudować proeuropejską demokrację i wolny rynek, może to być przykładem dla Rosjan” – stwierdził szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w wywiadzie dla norweskiego tygodnika „Morgenbladet”. Minister podkreślił, że ze względu na związki zarówno z Europą, jak i z Rosją, Ukraina jest ważna dla przyszłości Europy. Zaznaczył także, że Polska jest zainteresowana powrotem Rosji do przestrzegania prawa międzynarodowego. W ocenie Radosława Sikorskiego nie mogliśmy nie zareagować na pierwszy od czasów II wojny światowej przypadek zmiany granic państwowych w wyniku użycia siły. Zdaniem ministra przyjęte sankcje pokazują, że społeczność międzynarodowa potrafi się zjednoczyć. Przede wszystkim jednak sygnalizują one, że Rosja nie postępuje jak odpowiedzialny członek społeczności międzynarodowej, a decyzje prezydenta Putina nie znajdują akceptacji. Głównym celem sankcji jest zachęcenie Rosji do współpracy nad rozwiązaniem kryzysu.

Odnosząc się z kolei do roli Polski w kontekście aktualnych wyzwań stojących przed NATO, szef polskiego MSZ zapowiada, że Polska oczekuje przyjęcia na wrześniowym szczycie NATO „pakietu gwarancyjnego”, który obejmowałby m.in. organizację ćwiczeń i nieprzerwaną obecność wojsk NATO na polskim terytorium. „Władimir Putin uaktualnił poprzez swoje ostatnie działania konieczność wzięcia przez NATO odpowiedzialności za realizację swojej podstawowej funkcji – obrony terytorium swoich członków” – podsumowuje minister.

Radosław Sikorski podkreśla także w wywiadzie wagę polsko-szwedzkiej inicjatywy Partnerstwa Wschodniego. Zaznacza, że jest ono rozszerzeniem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, która została stworzona ze względu na dążenie Europy do wzmocnienia demokracji i podniesienia poziomu życia w państwach sąsiadujących z UE. Minister zauważa  także, że Partnerstwo Wschodnie może być pierwszym etapem na drodze do członkostwa w UE. W przypadku złożenia wniosku o członkostwo przez państwa objęte Partnerstwem Wschodnim, zgodnie z traktatami stanowiącymi Unię, będziemy mieli obowiązek go rozpatrzyć.

Zapytany o przyszłość dyplomacji UE minister Sikorski podkreśla, że Catherine Ashton, która stworzyła Europejską Służbę Działań Zewnętrznych od podstaw, odnotowała kilka znaczących sukcesów. Państwa europejskie przekonują się, że ich zdolność do podejmowania indywidualnych rozwiązań zmniejsza się z upływem każdego dziesięciolecia, kiedy stopniowo stajemy się coraz mniejszą częścią światowej gospodarki. Odnosząc się do podziału na „starą” i „nową” Europę, związanego z silniejszym powiązaniem nowych państw członkowskich UE z  USA, minister Sikorski stwierdza, że podział, do którego nawiązał kiedyś Donald Rumsfeld, jest coraz mniej aktualny ze względu na stałe uczestnictwo nowych państw członkowskich UE w unijnym procesie decyzyjnym w wielu dziedzinach, podczas gdy współpraca z USA dotyczy przede wszystkim bezpieczeństwa.

Źródło: »EUs neste utenrikstopp?” Morgenbladet, Nr 32, 15-21 sierpnia 2014, s. 16-17; www.msz.gov.pl.

Artykuł w wersji elektronicznej (dostęp limitowany)

ak