Świętujmy radosną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!
Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości marszałek Radosław Sikorski zachęca wszystkich Polaków do wysyłania okolicznościowych kartek z życzeniami. Akcję społeczną “Mamy Niepodległą!”, którą honorowym patronatem objął marszałek Sejmu, przygotowało Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku wraz z Pocztą Polską i organizacjami harcerskimi.
Radosław Sikorski podczas uroczystości rozpoczęcia akcji podkreślił, że świętując 11 listopada Polacy powinni pamiętać o ludziach, którym zawdzięczają tę symboliczną datę.
– “Dzisiaj, tutaj w Sejmie, który jest świątynią polskiej demokracji i symbolem naszej niepodległości z wdzięcznością pamiętamy o legionistach, o wszystkich, którzy budowali II Rzeczpospolitą, o tych, którzy walczyli o demokrację” – podkreślił. –“Polacy mogą być dumni ze swojej Ojczyzny, a odnoszone dziś przez Polskę sukcesy stanowią wzór dla innych krajów (…) To Polacy wypracowują ten sukces i co najmniej raz do roku dobrze, abyśmy sobie o tym przypomnieli”- powiedział marszałek zapraszając do radosnego świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do wysyłania najbliższym pocztówek zachęcał też dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku Krzysztof Jaraczewski. – “Chcielibyśmy, żeby poprzez te kartki można było wysłać radosne uczucia związane ze Świętem Niepodległości. Żeby dzielić się serdecznością, być razem” – powiedział. O dumie z Polski i powodach do radosnych obchodów mówił też ambasador akcji Daniel Olbrychski –”Obecna Polska jest Polską, o jakiej nie marzyli romantycy, poeci XIX-wieczni i ich wspaniali następcy pozytywiści – Reymont i Żeromski. Mamy prawo być dumni” – podkreślił.
W ramach akcji każdy obywatel może bezpłatnie wysłać kartki z życzeniami z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pocztówki zostały zaprojektowane przez trzech plastyków:rysownika i satyryka Henryka Sawkę, legendarnego twórcę komisu „Tytus, Romek i Atomek” – Henryka Chmielewskiego – Papcia Chmiela oraz młodego grafika Janka Konarzewskiego. Są dostępne w Punkcie Informacyjnym Sejmu, w hufcach harcerskich i specjalnych stoiskach Muzeum w Sulejówku na terenie całego kraju.
ak