“Od Cedyni do Karbali” – nowa wystawa w bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych

W piątkowe południe, 20 grudnia 2013 roku, minister, a także poseł ziemi bydgoskiej Radosław Sikorski otworzył w bydgoskim Muzeum Wojsk Lądowych nową wystawę pt.
„Od Cedyni do Karbali”.
„-Wystawa będzie przypominać nowym pokoleniom bydgoszczan oraz gościom z kraju i z zagranicy o historii i chwale polskiego oręża. Pamiętamy, że właśnie tu, w Bydgoszczy, znajdują się liczne, a zarazem mało znane miejsca pamięci bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy upamiętnia te wydarzenia. Możemy oglądać ekspozycję broni, która w rękach Polaków używana była nie po to, by zniewalać ościenne kraje, ale po to, aby chronić własną wolność i niepodległość” – mówił minister Sikorski.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych od lat pomaga tutejszemu muzeum w pozyskiwaniu cennych eksponatów. Dzięki polskim dyplomatom i pracownikom MON utracony w kampanii wrześniowej egzemplarz karabinu przeciwpancernego wzór 35 „Ur”, powrócił z Norwegii do Polski. Natomiast przychylności władz węgierskich zawdzięczamy przekazanie Polsce egzemplarza unikalnego pistoletu maszynowego Mors. Z kolei dzięki żołnierzom służącym w Afganistanie do muzeum trafił kolejny zabytkowy eksponat: przedwojenny czechosłowacki ręczny karabin maszynowy Zbrojovka Brno kal. 7,92 mm.
Udało się także pozyskać broń artyleryjską. Z Norwegii i Finlandii do Polski trafiły między innymi:
- Armata 105 mm wzór 29 Schneider; używana w dywizjonach artylerii ciężkiej w dywizjach piechoty;
- Armata 120 mm; polską formacją, która jako pierwsza używała tych dział była Błękitna Armia gen. Józefa Hallera;
- Armata polowa 76,2 mm; jedna z nich wchodziła w skład wyposażenia polskich żołnierzy na Westerplatte; oraz
- Haubica górska 100 mm, która była podstawowym elementem uzbrojenia pułków artylerii lekkiej Wojska Polskiego II RP.
Wysiłki dyplomatów są skutecznie wspierane przez dyrektora Muzeum Wojsk Lądowych pana Mirosława Giętkowskiego. W listopadzie z okazji Dnia Służby Zagranicznej, minister Radosław Sikorski wręczył dyrektorowi odznakę honorową Bene Merito.
Korzystając z okazji minister Radosław Sikorski podziękował za rozwijanie MWL i popularyzowanie wiedzy historycznej dyrektorowi Mirosławowi Giętkowskiemu, Dowódcy Wojsk Lądowych generałowi Zbigniewowi Głowience oraz szefowi Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych generałowi Edwardowi Gruszce.
ab