Wersja Polska English version

“Nasze postulaty są niezmienne”

👍 Dziękuję za poparcie prezydentowi Bydgoszczy @RafalBruski. 26 maja proszę o głos również Państwa❗️🇵🇱🇪🇺 💪 Potrzebna jest silna reprezentacja w Parlamencie Europejskim. #AmbasadorRegionu #Sikorski2019 #KoalicjaEuropejska #PolskawEuropie #WielkiWybór #kujawskopomorskie

26 maja zdecydujemy, czy Europę oddamy w ręce osób reprezentujących interesy prorosyjskie https://t.co/ffLnoOtyvd

Schetyna w Bydgoszczy: Koalicja Europejska odbuduje pozycję Polski https://t.co/qwfzsN4z5Y

Debata wyborcza w Radiu Pomorza i Kujaw.

Niektórym rywalom puszczają nerwy.

Radosław Sikorski w “Salonie politycznym Trójki” mówił o swojej wizycie w Mińsku: “Prezydent Łukaszenka to niełatwy partner, ale Białoruś jest naszym sąsiadem, z dziesięcioma milionami Europejczyków i naszą sporą mniejszością. Z sąsiadami trzeba rozmawiać, także mówić rzeczy trudne i twarde jak to, że wymagamy, aby grudniowe wybory prezydenckie były lepsze niż poprzednio”. Sikorski wyjaśniał, że celem wspólnej wizyty z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, Guido Westerwelle było między innymi pokazanie, że Polska jest zdolna do zwołania koalicji państw i potrafi mówić nie tylko w swoim imieniu. “Mam wrażenie, że ta formuła wspólnej wizyty z ministrem spraw zagranicznych Niemiec, za wiedzą i aprobatą szefowej unijnej dyplomacji, sprawdziła się. Byliśmy w Mińsku postrzegani jako przedstawiciele dwóch ważnych europejskich krajów z ważnym europejskim przesłaniem” – dodał.

Sikorski odniósł się także do sprawy mniejszości polskiej na Białorusi. Jego zdaniem, gdyby Białoruś stała się demokracją, problemy mniejszości zapewne byłyby rozwiązane tak jak są rozwiązywane w innych europejskich krajach. “Nasze postulaty są niezmienne. Chcemy, aby nasi rodacy mieli prawo do zrzeszania się przynajmniej na poziomie lokalnym oraz w celach krzewienia kultury i języka” – powiedział Sikorski. Podkreślił też, że w tej sprawie wsparł go szef niemieckiej dyplomacji, który powiedział prezydentowi Białorusi, że poszanowanie praw mniejszości jest częścią demokracji oraz że są to wymogi nie tylko Polski, ale całej Europy.

Całość rozmowy do wysłuchania na stronie internetowej polskiego radia: www.polskieradio.pl