Wersja Polska English version

Marszałek Sikorski na WawMUN2014: dostęp do szerokopasmowego Internetu równie istotny jak dostęp do wody, dróg i elektryczności

Nie rozmawiałem z New York Times.

Nie ma wątpliwości, że Kraje Partnerstwa Wschodniego zbliżyły się do Unii Europejskiej bardziej niż kiedykolwiek - mówił Tusk.

https://t.co/PAwcInk0Pp

Bez wódki nie zrozumiesz.

After 10 years of #EasternPartnership there's more Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine in the EU, and more 🇪🇺 in 🇦🇲🇦🇿🇧🇾🇬🇪🇲🇩🇺🇦 than ever before. We are not only neighbours, we are members of the same European family.
https://t.co/vru9Ntg4C7

Tech companies have had the opportunity to self-regulate and they’ve failed. It’s now time for Congress to act against extremist content online. Americans urgently deserve better. https://t.co/ES4NyuPG8G

– Spośród wszystkich technologii informacyjno-komunikacyjnych to właśnie Internet odgrywa kluczową rolę we wspieraniu ludzkiej przedsiębiorczości, rozwijaniu kreatywności i stymulowaniu cywilizacyjnego wzrostu społeczeństw – podkreślił marszałek Sejmu Radosław Sikorski podczas uroczystości otwarcia konferencji symulującej obrady Organizacji Narodów Zjednoczonych – Warsaw Model United Nations 2014. – Internet stał się siłą napędową cywilizacji XXI wieku – zaznaczył. Od 16 do 18 października w stolicy Polski młodzież z różnych krajów będzie dyskutować o roli Internetu i nowoczesnych technologii w dzisiejszym społeczeństwie.

Otwierając obrady młodzieżowego ONZ Radosław Sikorski zwrócił uwagę, że głównym motorem gwałtownego postępu technologicznego w różnych dziedzinach są technologie informacyjno-komunikacyjne (ang. ICT). Jak podkreślił, do pełnego wykorzystania ich potencjału niezbędne jest np. podniesienie poziomu edukacji czy zapewnienie ochrony praw własności.

Jednak miarą postępu cywilizacyjnego – jak zaznaczył Radosław Sikorski – jest nie tylko rozwój gospodarczy w znacznym stopniu napędzany przez technologie ICT, lecz również wypełnianie podstawowych praw określonych w Karcie Narodów Zjednoczonych. Marszałek Sejmu podkreślił, że Internet pozwala każdemu człowiekowi z nich korzystać, w szczególności z wolności wypowiedzi oraz informacji. – Internet daje również całej społeczności międzynarodowej możliwość stałego monitorowania stanu przestrzegania tych praw – zauważył.

Marszałek Sejmu mówił też o szczególnym charakterze Internetu – jedynej globalnej organizacji bez scentralizowanego zarządu czy władz, która mimo to jest skutecznie oddolnie zarządzana. Zdaniem Radosława Sikorskiego Internet to nowatorskie narzędzie nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale i z uwagi na jego system zarządzania obejmujący wiele podmiotów (m.in. jednostki, społeczeństwo obywatelskie i rządy) współpracujących na rzecz właściwego działania sieci. Marszałek przypomniał, że przypadająca w tym roku 25. rocznica stworzenia Internetu zbiega się w czasie 25-leciem demokracji, wolności i nowoczesności w Polsce. Zdaniem Radosława Sikorskiego to dobry moment na postawienie istotnego pytania – czy Internet nadal będzie płaszczyzną postępu. – W interesie wszystkich narodów z pewnością leży to, aby Internet rozwijał się jako stabilna, efektywna, elastyczna i bezpieczna sieć – ocenił.

W swoim wystąpieniu Radosław Sikorski zwrócił także uwagę na zagrożenia dla Internetu. Wśród nich wymienił cyberprzestępczość, fragmentaryzację Internetu – tj. jego podział na sieci regionalne lub krajowe, cybercenzurę, militaryzację cyberprzestrzeni oraz naruszanie cyberprywatności. Jak przekonywał marszałek Sejmu, przezwyciężenie tych problemów wymaga wspólnych wysiłków. – Musimy znaleźć równowagę między anonimowością i wolnością online a poszanowaniem ludzkiej godności i praworządności – tłumaczył. Marszałek mówił ponadto o konieczności stosowania przepisów prawa międzynarodowego do cyberprzestrzeni.

Według Radosława Sikorskiego, w związku z kolejnymi innowacjami technologicznymi pojawiają się też nowe pytania. – Z Internetem przedmiotów czy rewolucją Big Data wiążą się szanse jeszcze większych korzyści ekonomicznych, ale też ryzyko, że któregoś dnia obudzimy się w orwellowskim świecie – stwierdził. Marszałek Sejmu podkreślił też potrzebę współpracy różnych zainteresowanych podmiotów zarządzających globalną siecią. Jak wyjaśnił, jednym z ważniejszych wyzwań jest poprawa systemu zarządzania Internetem.

W ocenie marszałka Sejmu dla społeczności międzynarodowej globalna wirtualna struktura będzie równie istotna jak aktualne napięcia w świecie rzeczywistym, o ile nie ważniejsza. Chodzi o to, jak dodał, że „Internet nie jest kolejnym, coraz bardziej wyszukanym środkiem komunikacji, lecz staje się równoległym światem”. – W dającej się przewidzieć przyszłości działalność w cyberprzestrzeni stanie się tak ważna dla polityki zagranicznej państw, że stosunki międzynarodowe będą obejmować również relacje w Internecie – podsumował marszałek Sejmu.

źródło: marszalek.sejm.pl