Wersja Polska English version

Radosław Sikorski w obronie prześladowanych chrześcijan

Głosujecie na wolną, demokratyczną Polskę, bez strachu, bez przymusu, bez pogardy jednego wobec drugiego! ✌🇵🇱🇪🇺 @donaldtusk

#KoalicjaEuropejska
#WielkiWybór
#PolskawEuropie

Zjednoczeni w różnorodności. #KoalicjaEuropejska 🇵🇱 🇪🇺 #PolskawEuropie

Podajcie dalej 🔁 Obserwujcie @KEuropejska

D. Tusk: "Są tacy, którzy krzycząc 'prawo' gwałcili konstytucję, mówiąc 'sprawiedliwość' niszczyli Polskie sądy. Jeśli tak samo chcą potraktować naszą europejskość, to znaczy, że ten wybór jest naprawdę poważny".
Mocne słowa. Takich oczekiwałam.

Już jutro w samo południe. Serdecznie zapraszam.

Słabo, panie ministrze @WasikMaciej. https://t.co/uMegAUAtBU

“Chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną świata.Ich obrona – priorytetem polskiej polityki zagranicznej” –napisał na Twitterze Radosław Sikorski.

Kolejnemu chrześcijaninowi grozi kara śmierci, która może zostać wykonana w ciągu najbliższych paru dni. Jusuf Naderkhani ma 32 lata i jest protestanckim pastorem, mieszka w Iranie. Na chrześcijaństwo przeszedł 13 lat temu, za co w 2009 roku trafił do więzienia i rok później usłyszał wyrok kary śmierci. Od tamtej pory do irańskiego rządu trafiło już wiele międzynarodowych apeli o ułaskawienie pastora. Zostały jednak zignorowane, wyrok może zostać wkrótce wykonany.

Polski MSZ wezwał ambasadora Iranu wręczając mu żądanie niewykonywania wyroku i przestrzegania praw mniejszości religijnych, zwłaszcza chrześcijan.

Obrona chrześcijan na świecie stała się jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej od chwili, gdy – w grudniu ubiegłego roku – szef polskiego MSZ poruszył sprawę chrześcijan na forum unijnej Rady ds. Stosunków Międzynarodowych.

Radosław Sikorski dwukrotnie w tym roku spotykał się w Egipcie z chrześcijanami – koptami – i mówił o przestrzeganiu ich praw. Z Tunezji przywiózł do Polski trzy chrześcijańskie rodziny – sześcioro dorosłych i dziesięcioro dzieci. Z jego inicjatywy polski rząd ufundował też w sierpniu stypendia dla pięciu chrześcijan z Iraku.

W styczniu tego roku Sikorski oraz ministrowie z Włoch, Francji i Węgier wystosowali wspólny list do szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Prosili o większe zaangażowanie UE na rzecz ochrony chrześcijan.

AK