Wersja Polska English version

Sprawozdanie poselskie

Czy dobrze widzę, że na tym zdjęciu @BeataSzydlo pozuje do sweetfoci z radnym, który dzisiaj zaatakował nożem policjanta? Jeśli tak, to gratuluję towarzystwa.

Kulisy ustawki premiera z Super Expressem. Czy chodziło o przykrycie książki o bankowej karierze PMM? https://t.co/bL8TydLt2u

Po kolejnym dniu kampanii chwila zadumy historycznej. Bitwa pod Koronowem skończyła się naszym zwycięstwem nad Krzyżakami.

Atak radnego na policjantów w Busku Zdrój. Dwóch policjantów rannych od noża. I to w biały dzień... Czy dlatego, że sprawca to radny związany z władzą @jbrudzinski i @PatrykJaki milczą??? Czy dlatego, że to jeden z organizatorów dzisiejszego spotkania wyborczego @PatrykJaki ???

Po kolejnym dniu kampanii chwila zadumy historycznej. Bitwa pod Koronowem skończyła się naszym zwycięstwem nad Krzyżakami.

Wrzesień, 2011 rok

Szanowni Państwo!

Dzięki Państwa zaufaniu reprezentowałem nasz region oraz kraj jako poseł i minister spraw zagranicznych. Mimo, iż sprawowanie urzędu szefa MSZ wymaga bezgranicznego poświęcenia czasu, nigdy nie zapomniałem, skąd pochodzę. Staram się być ambasadorem naszego regionu.

Już w 2008 roku gościliśmy w Bydgoszczy Ministra Spraw Zagranicznych Niemiec Franka Waltera Steinmeiera. Podczas tej wizyty przeprowadziliśmy rozmowy dotyczące, między innymi, traktatu lizbońskiego, unijnego budżetu i wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika historii.

Na moje zaproszenie w 2009 roku do naszego regionu przybyli ks. kardynał Stanisław Dziwisz, minister spraw zagranicznych Irlandii Michael Martin, a w 2010 roku Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz szef MSZ Szwecji Carl Bildt. Wizyty te odbiły się szerokim echem w kraju i za granicą, stanowiło to doskonałą promocję regionu.

Bydgoszcz w 2011 roku została gospodarzem dwóch wydarzeń związanych z Prezydencją Polski w Unii Europejskiej, czyli półrocznym przewodnictwem w Radzie UE.

W maju br. odbył się szczyt szefów dyplomacji Trójkąta Weimarskiego – spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji. W debacie uczestniczył również szef MSZ Republiki Mołdawii. To właśnie wtedy w Bydgoszczy przedstawiłem priorytety polskiej prezydencji w UE.

Przez ostatnie cztery lata rozwinęła się sieć konsulatów honorowych w Bydgoszczy. Na początku kadencji istniała u nas jedynie placówka niemiecka. Od tego czasu powstały konsulaty honorowe Belgii, Czech i Ukrainy. W październiku otwieramy placówkę dyplomatyczną Chorwacji. Działalność konsulatów honorowych podnosi prestiż miasta i regionu ułatwiając rozwijanie współpracy międzynarodowej o charakterze turystycznym, społecznym i gospodarczym.

Bydgoszcz wojskowością stoi. Należy czynić wszystko, by nasze miasto pozostawało nadal jednym z najważniejszych punktów na militarnej mapie Polski. Gdy byłem szefem MON, powstał u nas Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Siedziba tej instytucji, pomimo wcześniejszego ryzyka jej przeniesienia, nadal znajduje się w naszym mieście. Z Bydgoszczy inspektorat dowodzi około jedną trzecią polskich żołnierzy.

Jako szef MSZ wspierałem współpracę pomiędzy bydgoskimi Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr II a inwestorami zagranicznymi. Najpierw powstało biuro offsetowe Lockheed Martin, a w tym roku zawarta została strategiczna umowa pomiędzy WZL II a amerykańskim koncernem. Dzięki temu porozumieniu będziemy serwisować polskie F-16.

Skutecznie walczyliśmy o utworzenie w Bydgoszczy siedziby Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP oraz Batalionu Łączności NATO. Wspierałem rozwój JFTC NATO, jedynej instytucji Sojuszu w naszym kraju.

Moja współpraca z samorządem miejskim zaowocowała włączeniem w 2009 roku Bydgoskiego Parku Przemysłowego do Specjalnej Pomorskiej Strefy Ekonomicznej. PSE przyciąga inwestorów m.in. ze względu na ulgi podatkowe.

Popierałem nasze miasto podczas konsultacji z prezesem Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W efekcie udało się zawrzeć korzystną umowę. W ten sposób dołączyliśmy do elitarnego grona polskich miast pozyskujących nowych inwestorów.

Wspierałem utworzenie w Bydgoszczy jedynego w kraju Ośrodka Badań i Dokumentacji Polskich Służb Konsularnych przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Ściśle współpracuję zarówno z Ośrodkiem, jak i z Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. Ministerstwo Spraw Zagranicznych stało się głównym darczyńcą eksponatów i kolekcji dla muzeum.

Patronuję również odbudowie bożnicy w Fordonie. Fundacja Yakiza od czterech lat ratuje XIX-wieczny budynek świątyni. Z roku na rok remontowane są kolejne elementy budowli.

Szanowni Państwo, mam świadomość, że nie wszystkie plany udało się zrealizować, niemniej jednak staram się Państwa skutecznie reprezentować.

Dziękuję za zaufanie,